7.7.14

Ugly-pretty, vulgarity and the eagle


Image and video hosting by TinyPic
  1. I come with terms with the fact that Miuccia Prada's collections for Miu Miu are the ugly-pretty face of fashion. She is reinventing 70's in her newest resort collection which is kinda cool. The thing is, I can only image Elle Fanning wearing it.
  2. Diane Kruger once said in the interview that she doesn't want to look like other women. To be honest no one does. Her latest campaign for mytheresa.com is simple and simplicity is always the best way to go. This Velentino cape is killing it!
  3. Is it possible that Versace's "V" won't stand for vulgarity any more? Donatella kicked off haute-couture week yesterday with new silhouettes, still sexy, but in more subtle way than Versace's usual. 
  4. Like you wouldn't give anything to be in the Diagon Alley.
  1. Pogodziłam się już z tym, że kolekcji Miucci Prady dla Miu Miu to brzydko-ładna strona mody. W najnowszej kolekcji resort, przenosi nas w lata 70., którym nadaje współczesny wymiar (o ile to możliwe). Kwestia w tym, że nie widzę w tych kreacjach nikogo poza Elle Fanning.
  2. Diane Kruger w jednym wywiadzie powiedziała, że nie chce wyglądać jak inne kobiety. Nikt tego nie chce tak na prawdę. Jej ostatnia kampania dla mytheresa.com jest prosta, ale prostota to zawsze najlepszy wybór. Peleryna z orłem Valentino wystarcza za wszystkie inne rekwizyty.
  3. Czy to możliwe, że "V" w nazwie Versace przestanie oznaczać wulgaryzm w modzie? Donatella rozpoczęła tydzień pokazów haute-couture nowymi sylwetkami, nadal seksownymi, ale w bardziej subtleny sposób niż Versace miało to w zwyczaju.
  4. Każdy chciałby się znaleźć na Diagon Alley. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie - kłamie.

No comments:

Post a Comment