29.3.14

Marie Antoinette, gold Givenchy and something to laugh about

Image and video hosting by TinyPic
  1. Is this Marie Antoinette? No, but Lindsey Wixson sure knows how to pose like her in couture gowns. Harper's Bazaar definitely knows how to make a good editorial or maybe the fact that Karl Lagerfeld shoot it made it successful?
  2. Yes, it is Lady Oscar, one and only Cate Blanchett posing for L'Uomo Vogue. This post is turning into editorial themed, but you know I had to put it here because it is Cate, right?
  3. Fashion world gone mad for skaters (alternative for sneakers I guess) and as hard as it is to admit it, so did I. I already bought this gorgeous pair from Topshop (link) but wouldn't mind getting Givenchy one's. Pure gold isn't it?
  4. It was her birthday so I'm not gonna comment on this one, she can wear whatever she'd like during this day. Please google her other outfit if you need a laugh.
  1. Czy to Maria Antonia? Niestety nie, ale Lindsey Wixson bardzo umiejętnie ją naśladuje w kreacjach couture. Harper's Bazaar wie jak zrobić udaną sesję, a może to po prostu fakt, że Karl Lagerfeld robił zdjęcia? 
  2. Tak, to Lady Oscar, jedyna w swoim rodzaju Cate Blanchett pozująca na łamach L'Uomo Vogue. Ten post powoli zamienia się w rozpiskę ostatnich magazynowych sesji, ale musiałam wrzucić to zdjęcia, bo to w końcu Cate, prawda?
  3. Świat mody oszalał na punkcie trampek (jakaś alternatywa dla adidasów) i z ciężkim sercem przyznaję, że ja również. Mam już jedną, cudowną, kratkowaną parę z Topshopa(link), ale nie pogardziłabym tymi złotymi od Givenchy. Wszystko złote co się świeci - jakoś tak to szło.
  4. To były jej urodziny, nie będę więc tego komentować, w ten dzień każdy może nosić co tylko zechce. Jeżeli macie ochotę się pośmiać, koniecznie wygooglujcie inne urodzinowe stroje Lady Gagi. Od razu zrobi się weselej.

No comments:

Post a Comment