22.1.14

Couture and well more couture


  1. How much time do you need to create a pair of sneakers? Karl answered this question yesterday during Chanel couture show. Each pair of those Chanel sneakers took 30h (!) to make. Hope they were taking shifts.
  2. Thank's to new Valentino collection we finally know what happened to Mufasa. 
  3. I bet a lot of money that one of Elie Saab's dresses will appear at the Oscars this year and I wouldn't mind seeing this one.
  4. Surprise! We are now moving from Paris to Sundance film festival, beacuse I had to comment on this one. Rooney Mara looks like she was not aware what's happening around her. Apparently someone drugged her, but was smart enough to make her look presentable, dressing her in Balenciaga. Cheeky bastards.

  1. Ile czasu potrzeba na zrobienie adidasów? Karl odpowiedział na to pytanie podczas wczorajszego pokazu Chanel w Paryżu. Każda para butów powstała w przeciągu 30 godzin! Mam nadzieję, że robili sobie przerwy w pracy.
  2. Dzięki nowej kolekcji Valentino w końcu wiem co się stało z Mufasą. Nareszcie mogę spać spokojnie.
  3. Stawiam dużą sumę, że zobaczymy którąś z kreacji Elie Saab podczas tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Osobiście nie miałabym nic przeciwko temu, żeby była to ta suknia.
  4. Niespodzianka! Przenosimy się z Paryża na Festiwal Filmów Sundance. Musiałam pokazać to zdjęcie - Rooney Mara wygląda jakby nie miała zielonego pojęcia co się wokół niej dzieje. Najwyraźniej ktoś, kto ją odurzył był na tyle cwany, że zdążył ją odpowiednio ubrać na czerwony dywan. Niby zwykła bluza, ale od Balenciagi. Ktoś to dokładnie przemyślał.

No comments:

Post a Comment